X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سه هزار میلیارد ریال تسهیلات از منابع صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان پرداخت شد

دوشنبه 17 آبان 1395

                   

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: از ابتدای امسال تاکنون سه هزار میلیارد ریال تسهیلات از منابع صندوق توسعه ملی با نرخ سود 16 درصد در اختیار صادرکنندگان قرار گرفته است.

«علی صالح آبادی» روز یکشنبه با حضور در غرفه ایرنا در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار داشت: بانک توسعه صادرات از محل منابع داخلی خود و همچنین منابع صندوق توسعه ملی به صادرکنندگان وام می دهد.
به گفته این مقام مسئول، منابع صندوق توسعه ملی با نرخ سود 16 درصد در اختیار صادرکنندگان قرار می گیرد که از ابتدای امسال تاکنون سه هزار میلیارد ریال از این محل به صادرکنندگان وام اعطا شده است.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: از هفته گذشته، هیات امنای صندوق توسعه ملی با کاهش نرخ سود تسهیلات به 11 درصد و در مناطق محروم به هشت درصد موافقت کرده اند که با انجام مکاتبات لازم خواستار تخصیص منابع جدید به این بانک شده ایم.
صالح آبادی تصریح کرد: قرار است امسال صندوق توسعه ملی مبلغ 20 هزار میلیارد ریال نزد بانک های مختلف برای کمک به صادرات سرمایه گذاری کند که سه هزار میلیارد ریال آن به بانک توسعه صادرات داده شده است.
وی ادامه داد: مبالغ باقیمانده تسهیلات با نرخ های 11 درصد و هفت درصد به صادرکنندگان اعطا می شود که پیش بینی شده تا پایان امسال هزار میلیارد ریال دیگر نیز در اختیار صادرکنندگان قرار بگیرد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به نرخ 16 تا 18 درصدی اعطای وام به صادرکنندگان از محل منابع داخلی بانک، خاطرنشان کرد: اگر شرکتی صادرکننده نمونه باشد یا از وثیقه های صندوق ضمانت صادرات یا وثیقه های نوع یک استفاده کرده و رتبه اعتباری مطلوبی داشته باشد، مشمول تخفیف در نرخ سود خواهد شد که کف این نرخ 16 درصد است.
وی از امضای تفاهم نامه ای با بانک صنعت و معدن برای پرداخت چهار هزار میلیارد ریال تسهیلات در هفته گذشته خبر داد که در آن وزارت صنعت، معدن و تجارت به صادر کنندگان تا پنج درصد تخفیف خواهد داد.

** روابط کارگزاری بانک توسعه صادرات
صالح آبادی ادامه داد: بانک توسعه صادرات ایران اینک می تواند در 23 بانک مختلف افتتاح حساب یا وجوه صادرکنندگان را نزد بانک مرکزی دریافت کند.
وی با یادآوری اینکه این بانک قادر است پول فعالان اقتصادی را به 65 کشور جهان حواله کند، اظهار داشت: بخش عمده ای از مشکلات روابط بین الملل بانکی مرتفع شده و بانک های بزرگی نظیر KBC بلژیک با بانک توسعه صادرات ارتباط کارگزاری برقرار کرده اند اما کماکان نیازمند برقراری ارتباط کارگزاری با سایر بانک های بزرگ جهان هستیم.
این مقام مسئول یادآور شد: بانک های امارات متحده عربی نیز به دلیل سیاست های داخلی خود و همچینن ارتباط نزدیک با عربستان، هنوز رابطه کارگزاری با این بانک برقرار نکرده اند.

** اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته ایم
صالح آبادی در پاسخ به پرسشی درباره بدهی های این بانک به بانک مرکزی، اظهار کرد: بانک توسعه صادرات هیچ اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته است.
وی خاطرنشان کرد: براساس آخرین گزارش ها، طلب معوق این بانک نزدیک به 16.5 درصد کل تسهیلات آن است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات در پایان، تقویت واحدهای تطبیق مقررات، ارتقای کفایت سرمایه بانک ها در سطح بین الملل و افزایش سرمایه آنها را از جمله عوامل مهمی عنوان کرد که توسعه دهنده همکاری های بین المللی بانک هاست و در بانک توسعه صادرات نیز این موارد در دستور کار است.
به گزارش ایرنا، بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با شعار «شفافیت، صداقت» از 14 تا 21 آبان ماه همه روزه از ساعت 9 و 30 صبح تا 20 شب در مصلای امام خمینی(ره) برپاست.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.